ព័ត៌មានជាតិ ព័ត៌មានសន្តិសុខសង្គម ព័ត៌មានសិល្បះនិងកីឡា ព័ត៌មានស៊ើបអង្កេត ព័ត៌មានសេដ្ឋកិច្ច និងបច្ចេកវិទ្យា ព័ត៌មានអន្តរជាតិ
គេហទំព័រមាតុភូមិកម្ពុជាចេញផ្សាយថ្ងៃទី១៤ខែមិនាឆ្នាំ២០២៥
សាលាដំបូងខេត្តកណ្តាល លិខិតជូនដំណឹង អំពីការបញ្ចូនតាមការផ្សាយជាសារណ:។ យើងហង្សសុបញ្ញាក្រឡាបញ្ចីសាលាដំបូងខេត្តកណ្តាល។ បានឃើញមាត្រា២៤៦នឹងមាត្រា២៥៦ក្រមតិវិធីរដ្ឋប្បវេណី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាដែលប្រកាសឱ្យប្រើតាមព្រះរាជក្រមលេខ នស/ រកម/0៧០៦/០២១ ចុះថ្ងៃទី០៦ខែកក្កដាឆ្នាំ២០០៦។ បានឃើញសំណុំរឿងរដ្ឋប្បវេណី លេខ៩៥៤ចុះថ្ងៃ២៣ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២៤របស់សាលាដំបូងខេត្តកណ្តាល។ បានឃើញពាក្យសុំបញ្ជូនតាមការផ្សាយជាសាធារណៈចុះថ្ងៃទី 4 ខែកុម្ភៈឆ្នាំ 2025 របស់លោកមេធាវីម៉ៅសុភារិទ្ធលេខ 275 ជាមេធាវីតំណាងដោយអាណត្តិឲ្យដើមចោទបានខេងរៀបការសម្រេចបង្គាប់ឲ្យធ្វើការបញ្ជូនតាមការផ្សាយជាសាធារណៈលេខ 021 ក៏ចុះថ្ងៃទី13 ខែមីនាឆ្នាំ 25 របស់សាលាដំបូងខេត្តកណ្ដាល សូមជម្រាបមក។ ចុងចម្លើយឈ្មោះសុខហួតភេទប្រុសកើតឆ្នាំ 1975 សញ្ជាតិខ្មែរមានអាសយដ្ឋាននៅផ្ទះលេខ113 ផ្លូវលេខ 233 ក្រុមទី 22 សង្កាត់ផ្សារដេប៉ូ១ខណ្ឌទួលគោករាជធានីភ្នំពេញ។ ឲ្យបានជ្រាបថាសាលាដំបូងខេត្តកណ្ដាលបានសម្រេចធ្វើការបញ្ជូនដីកាកោះនីតិវិធីត្រៀមសម្រាប់ការទាញហេតុផល ) ពាក្យសុំកែតម្រូវពាក្យបណ្ដឹងតវ៉ាចុះថ្ងៃទី17 ខែកុម្ភៈឆ្នាំ 2025 និងសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ភាគីដើមចោទ តាមកាផ្សាយជាសាធារណៈនិងកំណត់យកថ្ងៃទី 3 ខែមេសា ឆ្នាំ 2025 វេលាម៉ោង 02 00 នាទីរសៀលជាការបរិច្ឆេទនីតិវិធីត្រៀមសម្រាប់ការទាញយកហេតុផល (លើកទី 2) ហេតុនេះដើម្បីជៀសវាងការយឺតយ៉ៅនីតិវិធីមានភាពចាំបាច់ដើម្បីធ្វើការបញ្ជូនលីកាបៀកសំកែតម្រូវពាក្យបណ្ដឹងតវ៉ាចុះថ្ងៃ 17 ខែកុម្ភៈ 25 និងសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ដើមចោទ ខាងលើនេះតាមការផ្សាយជាសាធារណៈ […]
ព័ត៌មានជាតិ ព័ត៌មានសន្តិសុខសង្គម ព័ត៌មានសិល្បះនិងកីឡា ព័ត៌មានសុខភាពនិងសម្រស់ ព័ត៌មានស៊ើបអង្កេត ព័ត៌មានសេដ្ឋកិច្ច និងបច្ចេកវិទ្យា
សិស្សានុសិស្សនៅជនបទដាច់ស្រយាលជាង១ម៉ឺននាក់ ទទួលបានការសិក្សាតាមរយៈអង្គការ UWS មណ្ឌលគិរី៖ សាលារៀនជិត១០០កន្លែង ក្រោមជំនួយរបស់អង្គការUWSកម្ពុជា បានរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើឲ្យសិស្សរស់នៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាលប្រមាណជាង១ម៉ឺននាក់ទទួលបានការសិក្សា ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ របស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលមានមុំ២ ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំ ។ ថ្មីៗនេះសាលារៀងចំនួន២៦កន្លែងបន្ថែមទៀត ក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី រតនគិរី និងស្ទឹងត្រែង បានបញ្ចប់គម្រោងសាងសង់ជាផ្លូវការ និងបានរៀបចំពិធីប្រកាសបញ្ចប់គម្រោងនៅខេត្តមណ្ឌលគិរី នៅថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលាប្រជុំមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តមណ្ឌលគិរី ។ ឯកឧត្តម ហូ សំបូរ អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំសិក្ខាសាលានេះឡើង ក្នុងគោលបំណង ទី១ ប្រកាសបញ្ចប់គម្រោងជាផ្លូវការ របស់អង្គការ UWS កម្ពុជា នៅក្នុងសាលារៀលគោលដៅចំនួន ២៦កន្លែង ដែលស្ថិតនៅក្នុងខេត្តរតនគិរី ស្ទឹងត្រែង និងមណ្ឌលគិរី ២ ចែករំលែកអំពីលទ្ធផលការងារ និងវឌ្ឍនភាព របស់សាលារៀន ស្រុក និងមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងទី៣ ពិភាក្សាអំពីការពង្រឹងការចូលរួមរបស់សហគមន៍ ដើម្បីធានានិរន្តភាពនៃការអភិវឌ្ឍន៍សាលារៀន។ ឯកឧត្តម អនុរដ្ឋលេខាធិការ បន្ថែមថា រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ក្រោមការដឹកនាំរបស់ សម្តេចមហាបវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ ដែលក្នុងនោះ មានមុំ២ ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំ ដែលមុំទី១ ផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្ស និងមុំទី ៥ គឺការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាសាស្ត្រឌីជីថល។ ឯកឧត្តម ហូ សំបូរ អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានអំពាវនាវដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បន្តចូលរួមគាំទ្រ សហការធ្វើយ៉ាងណាឱ្យវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា កាន់តែប្រសើរឡើង និងចូលរួមលុបបំបាត់ភាពក្រីក្រក្នុងការអប់រំ ប្រកបដោយគុណភាព និងនិរន្តរភាព។ លោក ម៉ក់ សុខា នាយកអង្គការ UWS បានឱ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៨ អង្គការ UWS កម្ពុជា បាននឹងកំពុងកសាងសាលារៀនបឋមសិក្សាចំនួន១៣៦កន្លែង ហើយរៀបចំដំណើរការសាលារៀនដើម្បីកុមារក្រីក្រដែលរស់នៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាលទទួលបានការអប់រំ។ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះ អង្គការ UWS កម្ពុជា បានគាំទ្រសាលារៀនបឋមសិក្សាចំនួន៩៦កន្លែង ដែលមានសិស្សប្រមាណ១១,០០០នាក់ ដោយសារតម្រូវការខ្វះគ្រូបង្រៀន អង្គការក៏បានជ្រើសរើសគ្រូសហគមន៍ប្រមាណ៦០នាក់ ដើម្បីបង្ហាត់បង្រៀននៅសាលារៀនគោលដៅផងដែរ។ លោក ម៉ក់ សុខា ឱ្យដឹងទៀតថា អង្គការ UWS ក៏មានផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេល៥ឆ្នាំដែរ ហើយក្នុងដំណាក់កាលសាកល្បងអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រនេះ អង្គការនឹងជ្រើសរើសស្រុកគោលដៅដោយផ្អែកលើការវាយតម្លៃតាមតម្រូវការ និងប្តេជ្ញាចិត្តចូលរួមសម្រេចឱ្យបាននូវការលុបបំបាត់ភាពក្រីក្រក្នុងការអប់រំ ដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់គោលដៅរបស់ខ្លួន៕
សូមគោរពរាយការណ៍ជូនឯកឧត្តមអភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំងឯកឧត្តមស៊ុនសុវណ្ណារិទ្ធ
សូមគោរពរាយការណ៍ជូនឯកឧត្តមអភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំងឯកឧត្តមស៊ុនសុវណ្ណារិទ្ធ និងលោកអភិបាលស្រុកកំពង់លែង លោក យ៉ែមច័ន្ទ លក្ខិណា នៅថ្ងៃទី 2០ខែធ្នូឆ្នាំ 2024 ខ្ញុំបាទ អេងស្រស់ វណ្ណៈ អភិបាលរងទទួលផែនបង្ក្រាបបទល្មើសនេសាទបានសហការជាមួយលោក តាត់ សីហាក់ រងខណ័រដ្ឋបាលជលផលកំពង់ឆ្នាំងដឹកនាំ កម្លាំងគណៈបញ្ជាការឯកភាពចុះបង្ក្រាបបទល្មើនេសាទ ចំនួន 5 កន្លែង ដោយគោលដៅទីមួយចាប់ពី ករក្រម៉ាលរហូតដល់ចំណុច ចុងព្រែក ស្ថិតក្នុងភូមិសាស្ត្រឃុំផ្លូវទូកនិងឃុំប្រឡាយមាស ក្នុងស្រុកកំពង់លែងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ក្នុងនោះដែរមានកម្លាំងចូលរួមសារុប 19 នាក់នឹងប្រើកាណូតបាឡាស្មាច់ចំនួន 4 គ្រឿង ក្នុងប្រតិបត្តិការបង្ក្រាបបទល្មើសនេសាទខុសច្បាប់នេះលទ្ធផលសម្រេចបាន ១_រុះរើរបាំងសាច់អួនចំនួន 5 កន្លែងប្រវែងប្រហែល ៧៥0 ម៉ែត្រ ២-លោភលូចំនួន 8 មាត់ ៣-បង្គោល 400 ដើម ៤-ចាក់ត្រីលេងចូលបឹងធម្មជាតិវិញចំនួន 50 គីឡូក្រាម បច្ចុប្បន្នវត្ថុតាមត្រូវបានវផ្លាញចោលនៅនឹងកន្លែង គួររំលឹកផងដែរថាលោក អេងស្រស់វណ្ណៈអភិបាលរងស្រុកកំពង់លែង កន្លងមកបានដឹកនាំកម្លាំងគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុកខេត្តចុះបង្ក្រាប់បទល្មើសនេសាទក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកកំពង់លែងដូចភ្លៀងរលឹមហើយលោកក៏បានអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជានេសាទកុំឱ្យប្រើឧបករណ៍នេសាទណាដែលច្បាប់ស្ដីពីជលផលជលផលត្រូវបានហាមឃាត់ សូមឯកឧត្តមអភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំងឯកឧត្តម ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធ និងលោកអភិបាលស្រុកកំពង់លែងលោក យ៉ែមច័ន្ទលក្ខណា មេត្តាជ្រាបជាព័ត៌មាន